Choose Your Game

• GTA V

• Battlefield

• MadMax - FuryRoad

• Mass Effect

• Need For Speed

• Call Of Duty

• Halo

• Star Wars

• Just Cause

• Far Cry

• Crysis

• LOTR

• DOTA

• Minecraft

• TitanFall

• Assassins Creed

• The Witcher

• Metal Gear Solid

• Half Life

• Street Fighter

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[Artykuł] Historia game-devu i gier wideo. Cz. I - Co i jak się zaczęło ...

Artykuł pochodzi z dawnego bloga "Danieo": CodeToGame.pl
github.com/Danieo6

Początki

Słysząc "Początki gier wideo" niejednemu z was zapala się światełko, a wraz z nim do głowy pierwszy przychodzi kultowy PONG z 1975r. Jest to po części błędne stwierdzenie, ponieważ pierwszą grą wideo świata był... SYMULATOR POCISKU RAKIETOWEGO. Osobiście bym tego nie zaliczył pod pierwszą grę świata, ale jakbym się nie starał to jest nadal gra wideo. Polegała ona na tym że, gracz siedział z kontrolerem przed pudłem (dosłownie pudłem z elektroniką i mechaniką w środku) i manipulował kropką (czyli imitacją tytułowej RAKIETY), a jego celem było trafienie rakietą w wyznaczony cel. Przy dzisiejszych Watch Dogs'ach, Crysis'ach czy innych grach nie jest to dla was zbytnio ciekawe(w sumie dla mnie też ), ale czego można się spodziewać po roku 1947?

Ostatecznie jednak "automat" nie doczekał się premiery ze względu na wysokie koszty produkcji(Powstało ich zaledwie kilka, ale żaden nie dotrwał do lat dzisiejszych). Następnym (znanym) tytułem (tym razem już typowo komputerowym) był "Tenis for Two" który był uruchamiany.... NA OSCYLOSKOPIE!!! Oscyloskop to to urządzenie poniżej

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że wspomniana gra jest symulatorem tenisa... Jak na oscyloskopie grać w tenisa? Nie wiem i jakoś nie chce wiedzieć Już bardziej interesującą, ale jednak nie najciekawszą był "Spacewar!" stworzony przez Steave'a Russell'sa. Na chwilę odbiegnę od tematu i wspomnę o tym panu, ponieważ jest on uważany za jednego z pionierów game-dev oraz twórcą pierwszego interpretera języków z rodziny LISP( Więcej możecie poczytać o nim na wikipedii). Wracając do Spacewar!, rozgrywka była banalna. Dwóch graczy sterowało statkami kosmicznymi i ich celem było niszczenie siebie nawzajem. Proste? Prawda? Kolejną pozycją na naszej liście jest... nie to nie jeszcze czas na PONG'a . Bowiem przed PONGIEM był "Chase", czyli pierwowzór konsol (zwany wtedy INTERAKTYWNĄ TELEWIZJĄ). Chase'a stworzył... Ralph Baer! Który jest kolejnym pionierem przemysłu gier wideo. Jednak resztę "dzieci" tego pana(min. konsoli MAGNAVOX) pominiemy a przejdziemy do....

PONGA! Tak to on! Wytwór Atari i projekt Allana Alcorna. Co do pomijania Maganavox'a żartowałem Bowiem gdyby nie ona, Allan nie miałby na czym się wzorować a ostatecznie kultowy "tenis" by nie powstał. Przyjrzyjmy się mu jednak od strony technicznej. Początkowo Alcorn miał wzorować się na sprzęcie swojego zleceniodawcy czyli Computer Space (autorstwa Nolan'a Bushnella). Dodam tylko że Computer Space jest kontynuacją projektu Russell'a czyli Spacewar! (Widzicie jak to się wszystko łączy? ). Jednak nie zdecydował się on na użycie Computer Space, ponieważ uznał go za "nieczytelny" i ostatecznie postawił na własny projekt używając swojej wiedzy na temat transistor-transistor logic. Lecz nie był to ostateczny PONG. Inżynier Atari Harold Lee zaproponował w 1974, stworzenie domowej wersji PONGA. Domowy, znany wszystkim Pong w swoim prototypie posiadał AŻ 100 PRZEWODÓW które ostatecznie zastąpiono jednym układem scalonym....

Na razie to tyle II Część mojego cyklu historia game-devu pojawi się niebawem A w niej skupimy się bardziej na game-devie i omówimy stare narzędzia używane do produkcji klasyków
Tymczasem, trzymajcie się ciepło i do usłyszenia (albo raczej przeczytania )

Autor: Były Administrator forum, Danieo.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Лучшие беларусские сервера Counter Strike 1.6
Мониторинг серверов CS 1.6
Сервера CS
 05:39 AM   05-23-2019  Polskie tłumaczenie © 2007-2019 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2019 MyBB Group.